Образование

Образованието в България е задължително за деца между 5 и 16 години. Родители, които не запишат децата си в образователната система, подлежат на глоби и нямат право на семейни помощи за деца.

1
Предучилищно образование

С държавен образователен стандарт за предучилищното образование се определя съвкупност от изисквания за резултатите от обучението. Предучилищното образование се осъществява от детските градини, но може да се осъществява и от училищата, които могат да осигурят условия за това. Предучилищното образование  е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 4-годишна възраст на детето, но не по-рано от учебната година, която започва в годината на навършване на тригодишна възраст. То се организира в четири възрастови групи: 3-4 годишни, 4-5 годишни, 5-6 годишни и 6-7 годишни.

Целта на предучилищното образование е да осигури възпитание, социализиране, обучение и отглеждане на децата до постъпването им в I клас. Учебната година е с продължителност 180 дни. Предучилищното образование се осъществява при целодневна, полудневна, почасова или самостоятелна организация.

2
Училищно образование

Училищното образование в България започва от 7 годишна възраст. По преценка на родителите / настойниците 6 годишните деца могат да постъпят в училище, ако физическото и умственото им развитие позволява.

Училищното образование според степента е основно и средно, а според съдържанието на подготовката е общо и професионално. Училищата биват начални, основни, обединени училища, гимназия, специализирано училище, средно училище, специално училище.

Основната степен на образование се разделя на начален етап (1-4 клас) и прогимназиален етап (5-7 клас). Средната степен на образование се разделя на първи гимназиален етап (8-10 клас) и втори гимназиален етап (11-12 клас). Гимназиалното общо образование се провежда в общообразователни училища (3 и 4 години на обучение) и в профилирани училища (4 и 5 години на обучение).

Учениците се приемат в профилирани или в професионални училища след положени приемни изпити след VІІ или VІІІ клас по Български език и литература, Математика, хуманитарни дисциплини и др. Не се допускат ограничения, основани на раса, народност, пол, етнически и социален произход, вероизповедание и обществено положение.

3
Висше образование

Висшите училища са университети, специализирани висши училища и самостоятелни колежи. Системата на висшето образование организира обучение след завършено средно образование за придобиване на следните образователно-квалификационни степени бакалавър, магистър, доктор. Във висшето образование не се допускат привилегии и ограничения, свързани с възраст, раса, народност, етническа принадлежност, пол, социален произход, политически възгледи и вероизповедание.

Достъп до висше образование
Призанване на университетски дипломи
4
Обучение и образование за възрастни
Валидиране и признаване на професионална квалификация

Обучението и образованието за възрастни е прието като инструмент за развитие на човешките ресурси в редица национални стратегии. Основната цел, която обучението и образованието за възрастни си поставя е да подобри нивото на квалификация на безработни и заети лица и да им даде възможност да се адаптират към бързо променящата се работна и жизнена среда.

Компас за бежанци
Задайте въпрос тук